POSTUPALNE HIPERPIGMENTACIJE
Postupalne hiperpigmentacije označavaju stanje u kojem u koži postoji reaktivna hipermelanoza koja se pojavila kao posljedica upalnog procesa u koži. U dermatoze koje su najčešće uzroci postupalnih hiperpigmentacija spadaju akne, atopijski dermatitis, alergijski kontaktni dermatitis, iritativni kontaktni dermatitits , psorijaza.
Opekotine, terapija zračenjem, kemijski peelinzi i provođenje laserskih tretmana također mogu dovesti do pojave postupalnih hiperpigmentacija. Osobe tamnije boje kože imaju veću šansu za pojavnost postupalnih hiperpigmentacija.
Dijagnoza se najčešće postavlja kliničkim pregledom i na temelju anamnestičkih podataka, tako da u većini slučajeva nije potrebno učiniti biopsiju kože.
Postupalne hiperpigmetnacije s vremenom, polako spontano regrediraju. Kod pacijenata koji žele ubrzati smanjenje simptoma provodimo lokalnu terapiju. U provođenju lokalne terapije jako je važno pridržavati se pravila fotoprotekcije i potrebno je liječiti primarni uzrok – upalni proces koji je doveo do pojave postupalnih hiperpigmentacija.
U terapiji najčešće koristimo neke od ovih lokalnih pripravaka; lokalne retionide, azelatnu kiselinu i površinske kemijske peelinge.
MELASMA
Najčešći oblik stečene hiperpigmentacije zbog kojeg žene traže pomoć dermatologa jest melasma. Melasma se pojavljuje na licu u obliku smećkastih il smećkasto žućkastih mrlji na licu i to najčešće u području središnjeg lica – na obrazima, čelu , iznad gornje usnice ili pak na obrazima i nosu.
Ona nastaje kod nekih žena koje imaju genetsku predispoziciju tijekom hormonskih promjena u menstruacijskom ciklusu, u trudnoći i ponekad kod žena koje uzimaju hormonsku terapiju. Pigmentacijske promjene nastaju zbog djelovanja hormona koji potiču melanocite te estrogena i progesterona. Melasma uzrokuje nezadovoljstvo izgledom vlastitog lica kod žena te utječe na njihovo emocionalno stanje, socijalni život i općenito kvalitetu života. Učestalost melasme nije točno poznata, prema epidemiološkim podacima između 15 i 50 % trudnica imati će melasmu- zbog toga se ta promjena na licu često naziva i maska trudnoće. Promjene se pojavljuju postupno i pojačavaju se što se više izlažemo suncu. Pigmentacije se pojačavaju do porođaja i potom polako, obično unutar godine dana od porođaja polako nestaju. Nažalost, kod nekih žena hiperpigmentacije ostaju na licu dugi niz godina i postaju jače vidljive svake godine u proljeće i ljeto.
Danas nam se nude razne mogućnosti postupaka i preparata za ispravljanje nastalih promjena pigmentacije i vraćanja kože u stanje ujednačenog tona. Nažalost nisu uvijek izvjesno uspješne i često se susrećemo sa individualno različitim rezultatima istih tretmana. Kad su se hiperpigmentacijske promjene pojavile ispravno je posavjetovati se sa dermatologom koji će na temelju kliničke slike, anamneze i na temelju rezultata eventualnih dosadašnjih pokušaja uklanjanja hierpigmentacija predložiti plan koji se najčešće sastoji od tretmana koje je potrebno provesti u liječničkoj ordinaciji uz preporuku o preparatima za svakodnevnu primjenu kod kuće.
Još jednom bih naglasila važnost preventivnog djelovanja u sprječavanju nastanka hiperpigmentacija; svakodnevno ujutro na lice uz uobičajenu neutralnu njegu, a prije stavljanja šminke treba aplicirati i serume koji sadrže antioksidanse ( vitamin C) i preparat sa visokim zaštitnim faktorom ( SPF 50+).
Dr. Tanja Vrčić,
specijalist dermatovenerologije
(prema UpToDate 2019)